Miejscowość turystyczna Niechorze jest wsią położoną w województwie zachodniopomorskim. Należy do powiatu gryfickiego i gminy Rewal. Zajmuje obszar 4, 09 km 2
Niechorze znajduje się na Trzebiatowsko – Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim oraz w Zatoce Pomorskiej, a także na Wybrzeżu Trzebiatowskim wchodzących w skład programów ratujących zagrożone gatunki ptaków w programie Natura 2000.
Historia miejscowości
Kąpielisko w Niechorzu jest znane od XIX wieku. W 1889 roku do Niechorza przyjechało 700 letników, zaś rok później – 1873 turystów. Dla wczasowiczów został wybudowany drewniany pawilon na palach ze zjeżdżalnią, który przetrwał do 1947 roku.
Niechorze powstało z połączenia wioski rybackiej Klein Horst oraz wioski rolniczej Gross Horst w kwietniu 1936 roku. W czasie II wojny światowej Niechorze było pod ostrzałem 1. Frontu Białoruskiego. Ostatecznie wieś została odbita przez Armię Radziecką oraz 2. Warszawską Dywizję Piechoty Morskiej i 13. Pułk Artylerii Pancernej Ludowego Wojska Polskiego. Po wojnie Niechorze zostało przyłączone do Polski, a Niemcy zamieszkujący tereny wsi wysiedleni.
Główne atrakcje w Niechorzu
Piaszczyste plaże oraz zróżnicowane typy brzegów to największy naturalny skarb gminy Rewal. Linia brzegowa ciągnie się tutaj przez 19,8 km. Brzeg morski ma zmienny charakter. Od latarni morskiej w Niechorzu aż do Pobierowa występuje pasmo wysoczyzn morenowych, tzw. Wysoczyzna Rewalska, zwieńczonych klifowym wybrzeżem o wysokościach od kilku do ponad 20 metrów n.p.m. Od latarni, w kierunku wschodnim aż do centrum Pogorzelicy, mamy do czynienia z piaszczystą mierzeją powstałą w wyniku akumulacji piasku, oddzielającą przybrzeżne jezioro Liwia Łuża od Bałtyku. Kierując się dalej na wschód aż do granic gminy spotykamy typowe wybrzeże wydmowe porośnięte drzewostanem. Najwyższe wzniesienia mogą osiągać niemal 50 metrów n.p.m. Sam brzeg jednak opada w kierunku morza dość łagodnie. (www.rewal.pl)